%30

Amerikan Muhalifleri Konuşuyor

5,95

Stokta yok

Yazar: Michael Albert - Barbara Ehrenreich
Yayınevi: Aykırı
Çevirmen: Ali Çakıroğlu
Sayfa: 140
ISBN: 975-8337-20-3

Kategoriler:

ABD’deki Muhalefet Ne Yapıyor?

Bugün “devrim” sözcüğü birçok insanda bir gülümsemeye yol açıyor! Bazısı alaycı, bazısı hüzünlü bu gülümsemeler artık çok uzaklarda kalmış bir hayali ya da karabasanı hatırlatıyor. Oysa çok değil, daha 25-30 yıl önce dünyada milyonlarca insan “devrim”in çok yakın olduğuna inanıyor ve bu uğurda kararlı bir şekilde dövüşüyordu.

İnsan yaşamı için 25-30 yıl tabii ki uzun bir süredir, ama insanlık için çok kısa bir süre, bir andır. 60’lı yılların sonlarında ortaya çıkan devrimci hareketlerin neredeyse tümü doğrudan devlet terörü veya devlet destekli terör grupları tarafından ezildi ama yine de insanın özgürlük, adalet ve eşitlik tutkusu yok edilemedi. Bugün bu tutkunun yol gösterdiği mücadeleler dünyanın hemen her tarafında geriye çekilmiş, hayli zayıflamış olsa da, yükselen bir sarmal gibi akmaya devam eden tarihin devrimi yeniden güncelleştireceğine kuşku yoktur.

Peki tam da bu noktada ABD’deki durum ne olacak? Pek çok ülkede özgürlük ve eşitlik tutkusunun söndürülmesinde büyük payı olan “dünyanın patronu”nu kendi muhalifleri, solcuları nasıl değerlendiriyor? 1 Mayıs’ın ve 8 Mart’ın doğmasına vesile olan mücadelelerin “anavatan”ında toplumsal muhalefet ne yapıyor, hangi sorunlarla uğraşıyor? İşçi, kadın, siyah, eşcinsel, gençlik ve Kızılderili hareketleri ve genel olarak sol hareket neleri tartışıyor, hangi talepleri öne çıkarıyor?

ABD’nin önde gelen muhalifleri ABD’yi ve dünyayı tartışırken “devrim” sözcüğü hiçbirinin yüzünde alaycı bir tebessüme yol açmadan inanarak ve içtenlikle konuşuyorlar.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.