Asyalıların Kafası Çalışır mı?

0,00

Stokta yok

Yazar: Kishore Mahbubani
Yayınevi: Aykırı
Sayfa: 192
ISBN: 975-8337-77-7

Kategoriler:

MEDENİYETLER ÇATIŞMASI’NA ASYA’DAN YANIT

Bugünkü dünyaya Batı ya da bir başka ifadeyle, Kuzey Amerika ve Avrupa egemen ama bu durum eskiden beri böyle olmadığı gibi herhalde gelecekte de böyle olmayacak. Özellikle Avrupa merkezli düşünüş biçimi ve dünyayı algılayış tarzı Batı’nın değerlerini evrenselleştirip mutlaklaştırırken gerçekten de başka kıtalarda yaşayanlara kuşkuyla ve aynı zamanda aşağılayarak bakıyor: Bunların kafası çalışır mı? Bunların düşünme yetenekleri var mıdır? Uzun yıllar boyunca sömürge boyunduruğu altında tuttuğu ve insan yerine koymadığı yüz milyonları kendileri gibi insan soyunun bir parçası olarak görmekte zorlanıyor Batılılar.

Şu anda dünya nüfusunun yüzde 60’ının yaşamakta olduğu Asya kıtasında özellikle Pasifik bölgesinin yükselen bir güç olduğu ve yakın bir gelecekte Avrupa ve Kuzey Amerika’ya her bakımdan kafa tutacağı artık herkes tarafından ifade ediliyor.

Bu bölgeden, Singapur’dan konuşan Kishore Mahbubani ülkesini çeşitli başkentlerde ve bu arada BM’de temsil eden bir diplomat olarak yazılarında dikkatli bir dil kullanıyor ama yine de Samuel Huntington’ın Medeniyetler Çatışması’ndaki tezlerine yanıt vermek açısından üzerine düşeni yapıyor.

Asyalı mı, Avrupalı mı olduğu hala tartışılmakta olan Türkiye’nin de bu tartışmalara katılmasında ve bu arada başka Asyalıların ne dediğini öğrenmesinde fayda var…

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.