Hitler’e Mektuplar

0,00

Stokta yok

Yazar: Henrik Eberle
Yayınevi: Aykırı
Çevirmen: Deniz İkizler
Sayfa: 312
ISBN: 978-975-6154-32-8

Kategoriler:

Savaş sonunda Hitler’in Berlin’deki karargâhına giren Sovyet askerleri buldukları her şeyi Moskova’ya götürdüler. Başka pek çok şeyle birlikte Hitler’e yazılan on binlerce mektup da Moskova’daki arşivlere kaldırıldı. 2007 yılında Alman tarihçi Henrik Eberle bu mektupları inceleyerek tasnif etti. Sonuçta 1924’ten 1945’e kadar Alman halkından Hitler’e yazılan mektuplardan örnekler toparladı ve Hitler’le Alman halkı arasındaki ilişkileri belgelemiş oldu.

Bu mektuplar okunduğunda Hitler’in nasıl Alman halkının Führer’i haline geldiğini görüyorsunuz.

İnsanlığın gündeminden hiç düşmeyen Hitler’i ve Alman faşizmini anlamak isteyenler için eşsiz, ilginç, olağanüstü bir kaynak…

“Uğruna canımızı vereceğimiz Adolf Hitler: Gücünüzü kullanarak, gerektiğinde şiddete de başvurarak size karşı koyanları ezin, bir diktatöre yakışacak şekilde programınızı uygulayın. Pazarlık etmeyin, uygulayın!..”
“Alman bir anne olarak liderim Adolf Hitler’i sessizce düşünüyorum. Yaptıkları için Tanrı’ya şükranlarımı sunuyor, sağlığını koruması için her gün dua ediyorum. Biz çok çocuklu ailelere hak ettikleri değeri verdiğiniz için size teşekkür etmeyi borç bilirim…”
“Küçük kızımız Rita liderini ‘Heil Hitler’ diyerek selamlamayı çok istiyor. Bu nedenle size Alman selamıyla minik elini havaya kaldırdığında çekilmiş bir fotoğrafını gönderme cesaretini gösteriyoruz…”

Ve bunlar gibi yüzlerce mektup insanlığın içine sürüklendiği felaketin nasıl bir sürecin ürünü olduğunu ortaya koyuyor.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.