Arap Kaymakam

0,00

Stokta yok

Yazar: Orhan Koloğlu
Yayınevi: Aykırı
Sayfa: 208
ISBN: 978-975-8337-24-8

Kategoriler:

Arap Kaymakam’ın oğlu tarihçi Orhan Koloğlu’nun kaleme aldığı bu kitabın sayfalarında ilerlerken yakın tarihimize de bir yolculuk yapmış olacaksınız. Ve bu yolculuk sırasında, öldüğü zaman banka hesabında sadece 45 sterlin olan “ihraç malı” bir Başbakan bulacaksınız, sakın şaşırmayın!

Bu topraklarda 19 yüzyılın sonlarında doğup 20 yüzyılın ilk yarısını da yaşamış bir kuşaktan iki kişinin yaşam öyküsü aslında bir imparatorluğun yok oluşunun ve yeni bir cumhuriyetin doğuşunun da öyküsüdür. 1884’de Derne’de doğan Sadullah Koloğlu ve 1872 İstanbul doğumlu Eşref Balmum çökmekte olan imparatorluğu kurtarmaya çalışıp, olmayınca yeni devletin kuruluşuna katılan kuşaktandılar.

‘Arap Kaymakam’ diye ünlenen Sadulah Koloğlu önce 2 Abdülhamit’in Aşiret Mektebi’nde okumuş ve ardından da Mülkiye’yi birincilikle bitirerek kaymakam olmuştur. 1909’dan 1938’e kadar Ege’nin, Trakya’nın ve Karadeniz’in çeşitli ilçelerinde kaymakamlık yapan Koloğlu yöneticilik kariyerinin son yıllarında da Hakkari ve Bingöl’de valilik yaparak emekliye ayrılmıştır. Emekli olduktan sonra çeşitli işlerde çalışarak yaşamını sürdürmeye uğraşan Koloğlu hiç beklemediği bir anda Başbakan olmak üzere Libya’ya davet edilmiştir.

Arap Kaymakam’ın kayınpederi olan Sakallı Eşref ise Galatasaray Sultanisi’ni bitirerek telgrafçı olmuş ve İttihat Terakki saflarında yer almıştır. Kurtuluş Savaşı’nın ünlü telgrafçılarından olan Sakallı Eşref Konya’daki Delibaş isyanı sırasında ölü diye bırakılarak kurtulmuştur.

Torunun kaleminden çıkan baba ve büyükbabanın yaşam öyküsünün bir tarihsel romandan tek farkı olayların tümüyle gerçek olmasıdır…

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.