%30

Marks’ın Dönüşü

3,50

Yazar: Howard Zinn
Yayınevi: Aykırı
Çevirmen: Özüm Özgülgen
Sayfa: 60
ISBN: 9758337521

Kategoriler:

Amerikalı tarihçi Howard Zinn’in kaleme aldığı bu tek kişilik oyunda kendini savunmak üzere dünyaya geri dönen Karl Marks “sadece yorumlayan değil dünyayı değiştiren” bir düşünür olmasının yanı sıra gündelik yaşamı içinde, özellikle karısı Jenny ve en küçük kızı Eleanor ile ilişkileri çerçevesinde karşımıza geliyor.

Kendi öngörüleri ve iddialarıyla yüzleşen Marks ölümünden sonra sosyalizmin başına gelenleri de değerlendiriyor. Ama elbette esas olarak son yıllarda kendisiyle fazlasıyla uğraşanlarla, kapitalizmin “ebedi zaferi”ni ilan ederken O’nu bir kez daha, bir kez daha ölüme mahkum etmeye çalışanlarla uğraşıyor.

Eğlenceli olduğu kadar öğretici ve düşündürücü bu oyunda kendini parlak bir şekilde savunan Marks sonunda tekrar geldiği yere dönecektir…

Bu kitapla ve Zinn’le ilgili olarak Elizabeth Martinez şöyle diyor: “Howard Zinn neredeyse tek başına Amerika Birleşik Devletleri tarihini halkın bakış açısıyla inceleyerek popüler hale getirdi. O, bizleri eğitmek için durmadan yeni yollar buluyor. İşte şimdi de karşımıza, Marks Döndü! ile çıkıyor. Bu oyunda mizahla karışık sağlam bilgiler, keskin bir politika ve katıksız bir keyif var. Doğrusu Zinn tam bir ulusal hazine!”

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.