%30

Yesh Gvul – Başkaldıran İsrail Askerleri

9,10

Stokta yok

Yazar: Peretz Kidron
Yayınevi: Aykırı
Çevirmen: Neşe Olcaytu
Sayfa: 184
ISBN: 975-6154-01-2

Kategoriler:

ORDU, AKILSIZ BİR ‘ASKERİ MAKİNE’ DEĞİLDİR!

Yüzlerce İsrail askeri ve subayı, asıl ve yedek askerler, işgal topraklarında görev almayı ve Filistin halkına baskı yapmayı kabul etmediklerini kamuoyuna açıklamış bulunuyorlar. İşgalin iki halk için de, hem İsrailliler hem de Filistinliler için, felaketten başka bir şey getirmediğine inandıklarını haykıran bu askerler, askeri emirleri bilerek ve açıkça çiğnerken ağır cezalarla karşılaşmayı ve toplumsal olarak da baskı görüp, tecrit edilmeyi göze alıyorlardı.
Bu cesur tavır, Yesh Gvul Hareketini İsrail içindeki işgal karşıtı muhalefetin en ön saflarına yerleştirdi. Bunun yanı sıra İsrail’in politikalarını oluşturan generaller ve politikacılar üzerinde de derin bir etki yarattı. Çünkü artık ordunun verilen her türlü emri yerine getiren robotlardan oluşan akılsız bir ‘askeri makine’ olmadığını akıllarının bir köşesine yerleştirmek zorundaydılar. Bugün bu cesur askerlerin sayısı 1400 ise yarın ikiye, belki üçe katlanabilir ve en seçkin savaş birliklerinin her birine sızabilirdi. Bu, ülkeyi yönetenlerin artık dikkate alması gereken bir şeydir.
İsrail’deki bu hareket Filistinlilerle süren çatışmanın sona erdirilmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Ama aynı zamanda evrensel düzeyde de çok anlamlıdır…
Bu kitap, dünyanın her yerindeki bu cesur askerlere ithaf edilmiştir…
Peretz Kidron
(Türkçe Baskıya Önsöz’den)

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.