Han El Halili

0,00

Stokta yok

Yazar: Necip Mahfuz
Yayınevi: Hitkitap
Çevirmen: Bedrettin Aytaç
Sayfa: 256
ISBN: 978-9944-198-34-9
Ebat: 13,5x21

Kategoriler: ,

Kahire yazarı Necip Mahfuz İkinci Dünya Savaşı’nın ortasındaki Kahire’yi anlatıyor. Zaman zaman Alman uçaklarının bombaladığı şehirde daha güvenli bir semt olarak gördükleri Han el Halili’ye bir semt olarak gördükleri Han el Halili’ye taşınan Akif alisenini başından geçenleri yine çarpıcı ve etkileyici bir dille aktaran Mahfuz’un kahramanları evin iki oğlu Ahmet ve Rüşdi’dir.

Kardeşi Rüşdi için yaptığı fedakarlıklarla hayatını harcadığına, müthiş yeteneklerinin keşfedilemediğine inanan Ahmet, Bayındırlık Bakanlığı’nda küçük bir memurdur ama aslında çok daha önemli mevkilere, makamlara layık olduğuna emindir.

Kardeşi Rüşdi ise gerçekten de kendisine hem babalık hem ağabeylik yapan Ahmet sayesinde üniversite okumuş. Mısır Bankası’nda çalışan bir gençtir. Ağabeyi ne kadar beceriksiz, ürkek, korkak ve asosyal ise Rüşdi de o kadar becerikli, girişken, cesur ve soyal biridir.

Bu iki kardeşin hikayesi anlatılırken yine eski ile yeni, gelenek ile modernite, inanç ile bilim karşı karşıya geliyor. Okurunu Han el Halili’deki gündelik hayatın içine davet eden Mahfuz, bu tarihi semtin dükkanlarını, kahvehanelerini, afyon içilen evlerini dolaştırırken “kader”, “tesadüf”, “kısmet”gibi kavramları da sorguluyor.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.