%30

İmparatordan Bir Armağan

10,50

Yazar: Therese Park
Yayınevi: Aykırı
Çevirmen: Gülçin Aldemir
Sayfa: 242
ISBN: 975-8337-28-9

Kategoriler: ,

Savaştan söz edildiğinde cephede silah elde çarpışan erkekler mi, yoksa cephe gerisinde o savaşın bin bir türlü eziyetini çeken silahsız kadınlar mı daha büyük felakatlerle karşılaşırlar? Bu soruya yanıtınız erkeklerden yana ise bu kitabı okuduktan sonra bir daha düşünmek zorunda kalacaksınız!

17 yaşında Koreli bir öğrenci olan Soon-ah’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında başına gelenleri anlatan bu kitap gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkan bir tarihsel roman… Ancak bu kitapta anlatılanlar sadece Soon-ah ve bir avuç kadına isabet eden bir felaket piyangosu değil! Japonlar İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal ettiği tüm Asya ülkelerinden 200 bin kadar kadın Soon-ah’la aynı kaderi paylaştı…

İmparator Hirohito’nun emriyle zorla ailelerinden koparılan, köylerinden ve şehirlerinden toplanan bu kadınlar “Büyük Japonya Kadınlar Ordusu” adı verilerek “askeri şahsiyet” haline getirildi ve Japon askerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılamak üzere seks kölesi olarak kullanıldılar.

‘Rahatlama Kadını’ adı verilen Soon-ah gibi on binlerce kadın, Pasifik adaları başta olmak üzere, gözden uzak bölgelerdeki ‘Rahatlama Evleri’nde, ‘Dinginlik Evleri’nde savaş boyunca Japon askerlerine hizmet etmeye zorlandılar.

Başka ülkeler ve başka ordularda da görülmekle birlikte, hiçbirisinin Japon ordusuyla pek yarışamayacağı bu özel savaş suçu, kadının bu tarz aşağılanması ve saldırıya uğraması pek fazla bilinmez ve yeterince üzerinde durulduğu da söylenemez.

Savaştan çok söz edildiği bir sırada, “Japonların bana yaptıklarını dünyaya anlatabileceğim güne kadar yaşamak istiyorum. Umarım her şeyi anlatabilecek cesaretim olur” diyen Soon-ah’a kulak vermenin ve savaşın bu iğrenç yüzünü hatırlamanın belki de tam zamanıdır!

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.