Şeker Sokağı (Kahire Üçlemesi III. Kitap)

0,00

Stokta yok

Yazar: Necip Mahfuz
Yayınevi: Hitkitap
Çevirmen: Işıl Alatlı
Sayfa: 328
Ebat: 13.5 x 21

Kategoriler: ,

Kahireli tüccar bir ailenin hayatı etrafında Mısır’ın siyasi ve toplumsal geçmişinin anlatıldığı bu son kitapta ailenin üçüncü kuşağı ele alınıyor. Üçlemenin son kitabında elden ayaktan düşmüş bir Ahmet Bey ile artık sokağa çıkmak için izin alması gerekmeyen bir Emine çıkıyor karşımıza. Onların yetişkin torunlarının hikâyesini okurken arka planda 1940’ların Mısır’ına vâkıf oluyoruz. Mısır toplumu giderek daha fazla dünyaya açılırken üçüncü kuşağın yaşam tarzı, ilişkileri, sorunları birinci kuşağın tasavvur edebileceğinin çok ötesine gitmiştir…

Başyapıtı Kahire Üçlemesi’nin ardından, ıngilizlerin Dickens’ı ile; Fransızların Balzac’ı ve Zola’sı ile karşılaştırılan; Rusların Tolstoy’u, Dosteyevski’si ve Soljenitsin’i ile kıyaslanan Necip Mahfuz bütün bu büyük yazarlar gibi, aslında her şeyden önce kendisiydi.

Jay Nordlinger

Büyük yazarların ruhu, yaşadıkları şehirde dolaşır. Joyce, Dublin’de, Kafka Prag caddelerinde var olmaya devam ediyor. Buenos Aires’in sigara dumanlı, tangodan terlemiş kafelerinde Borges’in muzip varlığı hâlâ hissedilebilir. Eski Kahire’de dolaşan ise Necip Mahfuz’dan başkası değildir.

The Economist

Kahire Üçlemesi’nin en büyük başarısı yarattığı unutulmaz karakterlerdir. Bu kitaplar hayat hakkında bildiklerimizi genişletiyor, derinleştiriyor, zenginleştiriyor.

Boston Globe

Kahire Üçlemesi, çok parlak, çok etkileyici… Yakın dönem Mısır’ının bütün sihri, sırrı ve ıstırabı ancak bu kadar insanî bir tarzda anlatılabilir.

New York Times Book Review

Mahfuz, Kahire Üçlemesi’nde bize duyguların, fikirlerin ve görüşlerin muhteşem bir renk cümbüşünü sunuyor.

Newsday

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.