Şevk Sarayı (Kahire Üçlemesi II. Kitap)

0,00

Stokta yok

Yazar: Necip Mahfuz
Yayınevi: Hitkitap
Çevirmen: Işıl Alatlı
Sayfa: 448
Ebat: 13.5 x 21

Kategoriler: ,

Kahire Üçlemesi‘nin ikinci kitabı Şevk Sarayı‘nda Ahmet Abdülcevat ve ailesinin hikâyesi devam ederken artık ikinci kuşağın, yani çocukların -Yasin, Kemal, Hatice ve Ayşe- yaşamı ağırlık kazanıyor. Yasin’in evinin bulunduğu Şevk Sarayı Sokağı’ndan adını alan bu ikinci kitabın arka planında 1920’lerin sonundaki Mısır ve Kahire de yerini koruyor.

Kahire Üçlemesi‘nin birinci kitabı Saray Gezisi üzerine yazılanlar:

Necip Mahfuz Saray Gezisi‘nde, her bir aile ferdinden etkileyici tiplemeler çıkarmayı bilmiş. Batı dünyasında ne ölçüde kavrandığını bilemiyorum, ancak bu ailenin, özellikle Ahmet Bey’in bizim toplumumuzda hâlâ bir karşılığı var. Din ve gelenekle modernleşme arasındaki gerilimin sürdüğü bir ülkede, elli yıllık gecikmesine rağmen Saray Gezisi hâlâ güncel.

Ömer Türkeş/Radikal Kitap

Arap dilinin Shakespeare’i olarak anılan Mahfuz içinde yaşadığı toplumun ruhunu bütün detaylarıyla verirken, Mısır edebiyatının en önemli başyapıtlarından birine imza atıyor.

Hürriyet/Keyif

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarıyla, Victor Hugo, Dostoyevski, Charles Dickens, Emile Zola gibi isimlerle kıyaslanan ve genellikle düalist eksende yazmayı tercih eden Mahfuz okurlarını iyi-kötü üzerine düşünmeye davet eder.

Sabah Kitap

Bugünün küreselleşen dünyasında Mısır, ABD tarafından “Ilımlı İslam” adı altında işgal edilmiş durumdadır. Dün ile bugün arasında, hem de yüz yıl sonra iki farklı ülke tarafından Mısır’a yaşatılan bu benzerlik Saray Gezisi romanını daha bir önemli kılıyor.

Metin Fındıkçı/Cumhuriyet Kitap

2006’da Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alınca Türkiye’de nasıl bir tepki gördüyse, ondan 18 yıl önce bu ödülü alan Mahfuz da Mısır’da benzer bir tepkiyle karşılaşmıştı. Pamuk gibi onun için de politik nedenlerle ödülün verildiğini söyleyenler herhalde kitaplarını okumamışlardı.

Feza Kürkçüoğlu/Virgül Dergisi

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.