%30

Alternatif Tarih Hikayeleri

16,00 11,20

Stok Kodu: 96 Çevirmen: Can Polat
Sayfa: 270
ISBN: 975-8337-41-6
Kategoriler:

Açıklama

Alternatif tarihle ilgili çalışmalar sadece bilimsel çerçeveyi ve verileri dikkate alan makalelerden ibaret değil kuşkusuz. Alternatif tarihin bir de edebi alanı var. Yine tarihin belli dönüm noktalarında olayların farklı doğrultularda akmasını temel alan, “Öyle değil de şöyle olsaydı, ne olurdu? sorusunu soran ve yine her biri konusuna egemen olan tarihçi-yazarlar son derece ilginç ve provokatif öyküler kaleme alıyorlar. Elinizdeki kitapta bu şekilde kurgulanmış beş uzun tarihsel öykü var:

Harry Turtledove’un Okyanusta Bir Ada adlı öyküsünde İstanbul’un 1453’te değil de daha önce İslam orduları tarafından fethedilmesi temel alınıyor. Gerçekten de 674-78 ve 717-718 yıllarında Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkentini kuşatan İslam ordularının hedeflerine ulaşmaları hiç kuşkusuz çok farklı bir dünya tarihi anlamına geliyor.

William Sanders’in Bakir Kıta öyküsü ise Amerika kıtasının keşfedilmesine çok farklı bir noktadan yaklaşıyor ve Sheakespare’i bu kıtanın derinliklerinde yerlilerle buluşturuyor.

Robert Silverberg’in Timbuktu’da Aslan Zamanı öyküsü Osmanlı İmparatorluğu’nun İngiltere de dahil olmak üzere tüm Avrupa’ya egemen olduğunu varsaydıktan sonra 20. Yüzyılda bir Afrika İmparatorluğu’nda meydana gelen taht kavgalarını işliyor.

Brad Linaweaver’in kaleme aldığı Joseph Goebbels’in Günlüğünden Bölümler ise İkinci Dünya Savaşı’nın Naziler tarafından kazanıldığını varsayıyor. Hitler 1965’te eceliyle ölüyor ve sonrasında Goebbels’in anıları kızı Hilda tarafından derleniyor…

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Alternatif Tarih Hikayeleri” için yorum yapan ilk kişi siz olun