Başka Bir Tarih, Başka Bir Türkiye – Eğer Öyle Olsaydı 2

0,00

Stokta yok

Yazar: Derleyen Seyfi Öngider
Yayınevi: Aykırı
ISBN: 975-8337-14-9

Kategoriler:

İnsanların tarihinde rastlantının rolü nedir ve bu rolü anlamak için nasıl bir yöntem izlemeliyiz? İlkinin doğru cevabına yaklaşabilmek için atacağımız adımlar büyük ölçüde ikincisine bağlı, yani bunun gerektirdiği yöntemin bulunmasına… Zaten kimi bilimciler için en önemli konu yöntemdir, doğru yöntem bulunduktan sonra gerisi kendiliğinden gelir derler. Elinizdeki kitapta bazı tarihsel olayların yaşanmış olandan farklı olması halinde neler olabileceği üzerine spekülasyonlar yapılıyor. Bunu bir tür bilim-kurgu olarak kabul edebiliriz, çünkü yapılan zihinsel bir kurgu olmakla birlikte yazanlar o dönemleri ve olayları iyi bilen uzmanlardır ve kurgularını gerçekler üzerine oturtmaya çalışıyorlar.

Kendi türünde bir ilk olan bu kitapla ilgili olarak daha çıkmadan önce yazılanlardan bazıları:

“Öngider, en yakın bir zamanda Türk tarihindeki bazı olayların da tersini ele alan yeni bir kitabın yayımlanacağını söylüyor. Örneğin… ‘Gedik Ahmet Paşa Vatikan’ı alıp, Katolik Kilisesi’ni Osmanlı’ya bağlasaydı, ne olurdu?’… ‘Babıali baskınında Enver Paşa ölseydi, ne olurdu?’ gibi gayet provokatif yazılar insanın merakını çekiyor. Bu arada ‘Mustafa Kemal, Harbiye Nazırı olsaydı, ne olurdu?’ da çok ilginç… Bu ikinci kitabı da dört gözle beklediğimi ilave etmek isterim.”
– Cüneyt Koryürek, Radikal, 16 Ağustos 2000

“…Bu ilgi çekici pencereden bir de Türk tarihine bakmayı denemek gerekli sanırım. Böylesi bir çalışmayla ortaya çıkacak bir kitap tarihçiler kadar güncel olaylarla bağlantılı olarak da hayli tartışmaya konu olurdu…”
– Orhan Koloğlu, Radikal 2 20 Ağustos 2000

“…Asıl haberi ise yazının sonuna sakladık. Aynı kitabın Türkiye ve Türk tarihi yayımlanacak önümüzdeki günlerde ve asıl kıyamet de o zaman kopacak. Çünkü, sahasında ünlü bilim adamlarının kaleme aldığı makaleler arasında yakın dönemin fırtınaları yaratan hemen her tartışması yer alıyor. Örnek mi? Mustafa Kemal, Çanakkale’deki o şarapnel parçasıyla ölse, ne olurdu? Latin alfabesine geçiş yapılmasaydı, ne olurdu? Londra’daki uçak kazasında Menderes ölseydi, ne olurdu? 9 Mart 1971 cuntası başarılı olsa, ne olurdu? Hayli heyecanlı öyle değil mi?”
– Aktüel Dergisi, 14-20 Eylül, 2000

“…Aykırı Yayıncılık tarihe o kadar da sempatiyle bakmayan tembel okuyucuyu bile kendine bağlayan bir kitabı (Eğer Öyle Olsaydı-Alternatif Dünya Tarihi) dilimize kazandırmakla büyük bir hizmet görmüş. Hele, benzer bir kitabı kendi tarihimizle ilgili olarak hazırlattığını duyunca daha da sevindim. Merakla bekleyeceğim.”
– Fehmi Koru, Yeni Şafak, 1 Ekim 2000

 

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.