%30

Bilinçli Ebeveynin Disiplin Anlayışı

70,00

Yazar: Yehudis Smith
Yayınevi: Kuraldışı
Çevirmen: Senem Balaban
Sayfa: 152
ISBN: 978-975-275-601-4
Ebat: 13,5 x 21

Kategoriler:

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için disiplinin gerekli olduğunu biliyorsunuz. Ama bunu nasıl yapacaksınız? Bağırıp, çağırarak, ceza vererek ve sonuçta boyun eğmesini, itaat etmesini sağlayarak yapılmaması gerektiğini de biliyorsunuz. Yine de özellikle çatışma anlarında sakin kalmak kolay olmayabilir ama şarttır; çocuğun yanlış davranışlarına dikkatle yanıt vermek ve duygusal farkındalığını, problem çözme becerilerini geliştirmek bilinçli ebeveynliğin temel ilkelerindendir.

Bilinçli ebeveyn, en zor disiplin anlarının, çocuğa en önemli hayat dersini vermek, yani hepimizin insan olduğunu öğretmek için iyi birer fırsat olabileceğini bilir.

Bilinçli ebeveyn, olumsuz davranışı çocuğun bir ihtiyacını ifade etme çabası olarak görür, cezanın işe yaramayacağını, hatta yıkıcı olabileceğini bilir ve çocuğa ihtiyaçlarını daha uygun yollarla ifade etmesi için yardım eder.

Bilinçli ebeveyn, çocuklar için rol modeli olduğunu, çocukların ebeveynlerini izleyerek duygularını düzenlemeyi, şefkat, empati ve affediciliğin pratiğini öğrendiğini bilerek davranır.

İtaat veya boyun eğdirmek değil sevgiyle, şefkatle öz disiplin geliştirmek özgüveni ve özsaygısı gelişmiş birey olmaya giden yoldur. Bu yola adım atan ebeveynler ve çocuklar birbirlerini eğitirken kendi kendilerine yetebildikleri daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayata doğru ilerleyecektir. Yehudis Smith bu yol üzerindeki engellerin nasıl aşılacağını anlatıyor.

TADIMLIK

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.