%30

Afrika’nın Yaşam Felsefesi UBUNTU

39,00 27,30

Çevirmen: Misbah Şengül Erbaş
Sayfa: 240
ISBN: 978-975-275-521-5
Ebat: 12,7 x 17,8
Kategoriler:

Açıklama

Afrika’nın Yaşam Felsefesi
UBUNTU
“Ubuntu düşüncesi ve pratiği Afrika’nın dünyaya en büyük armağanıdır. Ve bu armağanı maalesef çok bilen yok. Ubuntunun özü Afrika dillerinin neredeyse hepsinde var olan bir atasözü ile açıklanabilir. Şöyle çevirebiliriz: ‘İnsan, diğer insanlar sayesinde insandır.’ Dünyada öğrendiğimiz ve yaşadığımız her şeyi başka insanlarla ilişkimizde öğreniriz. Bu nedenle davranışlarımızı, düşüncelerimizi sorgulamamız icap eder. Sana nasıl davranılmasını istiyorsan başkalarına da öyle davran! Ubuntu sahibi biri bunun bir adım ötesine geçer; etrafındaki bütün insanların sonsuz değeri olduğunu bilir. O yüzden sadece bir davranış biçimi değildir ubuntu,gerçekten bir varoluş biçimidir!”
                                                                                                                            Desmond Tutu
Ulusal devletler ve sınırlarla yeryüzünü hayali olarak bölen insanlar aslında birlikte yaşamak ve birbirlerinin yaşam deneyimlerinden, kültürlerinden öğrenmek zorundalar. Coronavirüs salgını bunu bir kez daha gösterdi.
Desmond Tutu’nun torunu Mungi Ngomane ülkesinin yaşam felsefesinin dünyayı ve içindeki yerimizi anlamamıza nasıl yardımcı olacağını anlatıyor.

TADIMLIK

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Afrika’nın Yaşam Felsefesi UBUNTU” için yorum yapan ilk kişi siz olun