%30

Küresel Başkaldırı

122,50

Yazar: Neva Welton - Linda Wolf
Yayınevi: Aykırı
Çevirmen: Aydın Ekim Savran
Sayfa: 240
ISBN: 975-8337-84-X

Kategoriler:

YENİ KUŞAK ASİLER ANLATIYOR !
SEATTLE, WASHINGTON, NİCE, PRAG, QUEBEC, CENOVA…

50 bini aşkın işçi, çiftçi, işsiz, esnaf, öğrenci, öğretmen, feminist, çevreci, bilim insanı, eşcinsel ve 700 kadar örgüt Nisan 1999’da Dünya Ticaret Örgütü zirvesini protesto etmek için ABD’nin Seattle kentinde toplandığında küreselleşmenin yeni bir boyutu da ortaya çıkmış oldu: Sermayenin küreselleşmesine karşı olanların küresel mücadelesi.
Emperyalist kapitalizmin tarihinde yeni bir evre olan ‘Küreselleşme’ sadece sermayenin küresel ölçeklerde örgütlenmesi anlamına gelmiyor. Bu süreçten olumsuz bir şekilde etkilenenler, çıkarları zedelenenler de ancak aynı küresel ölçeklerde örgütlenerek ama aynı zamanda örgütlenmenin ve mücadelenin yeni biçimlerini, yeni dillerini geliştirerek kendilerine yönelmiş bulunan saldırıya karşı direnebileceklerini anlamaya başladılar. Sadece anlamakla da kalmıyor sokaklara, meydanlara dökülerek anladıklarını tüm dünyaya gösteriyorlar.
‘Seattle Muharebesi’ yeni bir toplumsal hareketin başlangıcı ya da sonu değildi. Ama yeni bir kitle hareketinin ortaya çıkışının ilanıydı. Ardından gelen diğer ülkelerdeki küresel eylemlerle yeni bir kuşağı eğitmeye başlarken ırkçılık, cinsel ayrımcılık, sınıf ayrımcılığı, kuşaklar arası çatışma, heteroseksizm/homofobi, milliyetçilik gibi sorunların yeniden ele alınmasını, yeni bağlamları içinde sorgulanmasını da gündeme getiren bir ‘küresel dayanışma anı, bir ‘küresel başkaldırı anı’idi. Elinizdeki kitabın içinde Bağlam, Taktikler, Deneyim, Tanıklık, Örgütlenme ve Kaynaklar diye adlandırılmış başlıklar altında bu sorgulamanın çeşitli örneklerini görecek bu başkaldırının nasıl örgütlendiğini anlayacaksınız.
Yeni kuşaktan asilerin anlattıklarını okudukça, gençlik hareketindeki yeni bir güçle birlikte bugünün genç militanlarının cesur eylemlerinden umutlanan ‘eski tüfekler’in umutlarını da bulacaksınız.
İster deneyimli bir militan olun, ister yeni biri, dünyanın dört bir yanından gönderilen bu 56 öykü/ anlatı/ makale sizi etkileyecek, şaşırtacak, öfkelendirecek, keyiflendirecek ve sonuçta sizi kendinizle bir kez daha yüzleşmeye davet edecek…
Aynaya bakmaya cesareti olan herkes bu kitabı okuyabilir!

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.